Az orvosok gyakran tapasztalják, hogy a betegek nem tartják be a kezelésre vonatkozó utasításokat, azaz nem működnek együtt a gyógyulásuk érdekében. Persze mindannyian tudjuk, hogy a kezelés a saját egészségünk helyreállítása illetve megőrzése céljából történik, mégis úgy tűnik, hajlamosak vagyunk megfeledkezni erről. Melyek a leggyakoribb okok, amelyek akadályozzák a hatékony kezelést?
1. Nem vesszük komolyan a betegséget. A legtöbben semmilyen tüneteket, vagy panaszt nem tapasztalunk magunkon, amikor magas koleszterin diagnózist állítanak fel nálunk. Ennek következtében nincs betegségtudatunk, azaz nem érezzük betegnek magunkat, és ezért nem törekszünk arra sem, hogy meggyógyuljunk.
Ha ilyen gondolatok fogalmazódtak meg bennünk, érdemes tájékozódnunk a kezelés különböző elemeinek pontos céljáról, értelméről. Megkérdezhetjük orvosunkat, de más forrásokat is kereshetünk, hiszen számtalan tájékoztató anyag, kiadvány, brosúra, betegtájékoztató füzet áll rendelkezésre, illetve az interneten is találhatunk hasznos információkat betegségünkkel és annak hosszú távú káros következményeivel kapcsolatban.
2. Nem érezzünk, hogy a gyógyszerektől jobban lennénk. A koleszterincsökkentésnél nagyon gyakori az a jelenség is, hogy az előírásoknak megfelelő gyógyszerbevétel esetén sem érezzük magunkat jobban, gyógyultabban (a legtöbben persze már a kezelés megkezdése előtt is teljesen egészségesnek érezték magukat), ezért nem ritka, hogy a kezdeti rendszeres gyógyszerszedést egyre ritkábban tartjuk be, míg végül teljesen megfeledkezünk róla.
3. Elfeledkezünk a gyógyszerbevételről. Ez az egyik leggyakoribb oka annak, hogy nem követjük az orvosi előírást. Viszonylag könnyű megfeledkezni róla, hiszen maga a betegség sem okoz tüneteket, és akkor sem leszünk rosszabbul, ha egyszer-kétszer kimarad a gyógyszerbevétel.
Bár egy-egy tabletta kihagyása még nem okoz problémát, azonban ennek rendszeres előfordulása esetén érdemes kidolgoznunk olyan módszert, ami segít eszünkbe juttatni a gyógyszerbevétel idejét. Köthetjük valamilyen szokásos rutintevékenységhez (pl. étkezés), írjuk fel papírcetlire, és ragasszuk ki a lakásban több helyre, esetleg állítsunk be mobiltelefonos jelzőcsengőt, vagy internetes emlékeztetőt.
4. Előfordulhat, hogy aggódunk az esetleges gyógyszermelléhatások miatt. Amennyiben ilyen jellegű félelem él bennünk, mindenképpen érdemes beszélnünk a kezelést felíró orvossal, aki elmondja, hogy számíthatunk-e mellékhatásokra a kezelés során, illetve, azt is, hogy milyen tünetek vagy panaszok megjelenése várható.
A koleszterincsökkentő gyógyszereknél szerencsére viszonylag ritkán jelennek meg mellékhatások, és azok is általában enyhék, így ettől nem igazán kell félnünk. Természetesen, javasoljuk, hogy a gyógyszerek szedése előtt tájékozódjunk ezzel kapcsolatban. Olyan eset is előfordulhat, hogy más szer (esetleg vény nélkül kapható) okozza a tapasztalt mellékhatásokat, esetleg más betegség áll a háttérben. Nem ajánlott azonban kivizsgálás, és az orvossal történő előzetes konzultáció nélkül abbahagyni (vagy el sem kezdeni) a gyógyszer szedését.
5. Nem értjük pontosan a kezelési utasításokat. Ritkán, de az is előfordulhat, hogy nem értettük meg a gyógyszerbevételre vonatkozó utasításokat, mivel azok nem egészen egyértelműek, vagy világosak számunkra.
Ebben az esetben célszerű tisztázni a kérdéseket, és minél előbb elkezdeni a gyógyszeres terápiát.
6. Nem tudjuk kiváltani a receptet. Átmeneti vagy tartós pénzügyi problémák miatt kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy nem tudjuk kiváltani a felírt szert. Ha túl drágának találjuk a szükséges gyógyszert, kérdezzük meg orvosunktól, helyettesíthető-e olcsóbb a készítménnyel.
Bármi is az oka a rendszertelen gyógyszerszedésnek, érdemes változtatnunk rajta. Saját egészségünk érdekében komolyabban kell vennünk, és be kell tartanunk az előírt kezelési javaslatokat és tanácsokat.
7. Koleszterin-szint szabályozás és az erek védelme. Speciális zab β-glukánt és egyedi „Czeizel formulát” (folsav és B-vitaminok összetett kombinációja) tartalmaz.
Részletekért KATT>>βeta-chol